گزارش توسعه مهارتی بهمن ماه ۱۴۰۱

به سبک و سیاقی که از ابتدای سال شروع کرده‌ایم، گزارش توسعه مهارتی بهمن ماه را اینجا می‌نویسم.

برای خواندن سایر گزارش‌های توسعه مهارتی همواره می‌توانید از نوار بالای صفحه و قسمت «گزارش توسعه مهارتی سال ۱۴۰۱» به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

بهمن ماه جزو ماه‌های آرام و کم‌تلاطم زندگی من در ۱۴۰۱ بود و جایی بود که بالاخره بتوانم با اطمینان بیشتری بگویم «ثبات» تقریبا به زندگی‌ام بازگشت.

این ماه برای کتابخوانی هم خوب و هم بد بوده‌است.

لیست کتاب‌هایی که خواندم:

 • تفکر سیستمی برای رهبران مدارس (غیر از دو فصل اولش، مابقی ضعیف، تکراری و به دردنخور بودند)
 • کووید ۱۹، باز تنظیم بزرگ (باز هم مطلب دندان‌گیری نداشت و به نظرم بزرگ‌نمایی بسیار زیادی روی پاندمی داشت، البته که در دوران قبل از واکسن این اثر نوشته شده‌است و بخشی از نگرانی‌‌اش طبیعی است.)
 • قدرت بی‌قدرتان
 • نامه‌های واتسلاو هاول

هم‌چنان کتاب Homo Deus را ورق می‌زنم و راستش را بخواهید اصلا دوست ندارم به سرعت تمامش کنم. درست مانند کتاب Letters of Ethics سنکا که سعی می‌کنم هر از چند گاهی یک نامه آن‌ را بخوانم و ساعت‌ها در آن غرق شوم و هیچ وقت هم تمام نشود.

بهمن ماه بیشتر روی کسب و کار و دنیای هوش مصنوعی و البته «باشگاه محتوا» تمرکز کرده‌بودم. تا حد زیادی از نظر زیربنایی و فنی باشگاه را کم و بیش بازنگری کردم و روی موضوع «مدیر محتوا به عنوان عضوی از موتور خلق پول سازمان» تمرکز داشتم.

خوبی بازی این بار این است که من به «نتیجه» خیلی اهمیت نمی‌دهم و هر چند درآمدزایی از باشگاه را در برنامه دارم، اما از مسیر و اجرا و زمان گذاشتن و ایده گذاشتن روی باشگاه لذت بیشتری می‌برم. تقریبا دو نفر هم هستند که در این برنامه به صورت هفتگی و دو هفته یکبار کوچینگ و آموزش آن‌ها را بر عهده دارم و خودم از آموزش آن‌ها بیشتر یاد می‌گیرم و لذت می‌برم.

همانند سه کسب و کاری که این ماه برای یافتن نقاطی که از محتوا می‌توانند درآمد کسب کنند و نمی‌توانستند مورد بررسی و موشکافی قرار دادم. باشگاه محتوا را در لینکدین هم راه‌اندازی کردم که با کلیک روی این آیکون می‌توانید مستقیما به سمتش بروید:

دستاوردهای برنامه توسعه فردی

اولین و مهم‌ترین دستاورد این بود که بالاخره روشی برای برنامه‌ریزی روزم پیدا کردم که تا حد زیادی کار می‌کند: Time Boxing

هر روز را به چند تایم «نیم ساعته» تقسیم و تسک‌بندی می‌کنم و آن را به همین شکل هم اجرا و تیک می‌زنم. چون برنامه‌ریزی از روز قبلش انجام شده‌است، تقریبا به جز موارد خاصی روزی نبوده‌است که نتوانسته‌ باشم طبق برنامه پیش بروم.

هر چند در روزهایی که سردرد یا درد دیگری داشتم، عمل کردن به این برنامه خیلی سخت‌تر شده‌بود.

روش کار هم بسیار ساده بود. یک برگ کاغذ و یک خودکار و چند مستطیل روی آن که با توجه به ساعت باید پر شوند.

و جالب‌تر این که برای شخص من «هیچ اپ» خاص و هیچ نرم افزاری هم به اندازه کاغذ و قلم کارآیی نداشته‌اند!

تکنیک تایم باکسینگ برای گزارش توسعه مهارتی

دومین دستاورد مهم این ماه طولانی شدن فستینگ‌ها و صبحانه نخوردن‌های متوالی بود که تا ساعت ۱۱ هیچ نوع قهوه و تا ساعت ۱۳ هیچ نوع غذای جامدی نخوردم و صرفا «آب، دم‌نوش و چای کم‌رنگ» مصرف کردم. این مسئله درست است که با عوارض جانبی نظیر بی‌حالی مقطعی همراه بود، اما به شدت تمرکزم را بالاتر برد و اجازه داد روی مواردی تمرکز کنم که معمولا نمی‌شد و حواسم پرت می‌شد.

ناموفق‌های برنامه توسعه فردی

هنوز نرسیده‌ام کیس‌استادی‌هایی که دانلود کرده‌ام را بخوانم و تحلیل کنم و نتیجه‌اش را بنویسم؛ در کنار این مسئله، آزاردهنده‌ترین چیز برایم هم‌چنان زمان کمی برای «اقتصاد» اختصاص دادن علیرغم تمایل عجیب و غریبم به این دانش است.

هر چند ویدئوهای بسیاری با موضوع اقتصاد، بیگ‌دیتا و تحلیل‌های آن می‌بینم و در اوقات بین تسک‌ها زمانی برایشان می‌گذارم، اما هنوز عمیق نشده‌ام و این مسئله آزار دهنده است.

ویدئوها و درس‌هایی که دوست دارم بیشتر برایشان زمان بگذارم از این سایت هستند:

مابقی و هر چه به ذهنم برسد را در «کتاب زنده» مکتوب می‌کنم. دوست دارم برای ماه بعدی استفاده‌ام از سوشال را به حداقل برسانم و به برنامه ۳۰ دقیقه در روزش پایبند بمانم.

۳ دیدگاه

 1. سلام با این جمله‌تون که “و جالب‌تر این که برای شخص من «هیچ اپ» خاص و هیچ نرم افزاری هم به اندازه کاغذ و قلم کارآیی نداشته‌اند!” خیلی موافقم.
  تقریبا ۱۰ سالی است تمام کارهایی که باید انجام بدم را داخل سررسید می نویسم و خیلی با این کار راحتم، و هر وقت هم از اپ خواستم استفاده کنم غیر از اتلاف وقت و سر در گمی، هیچ دستاوردی دیگه ای برام نداشته.
  تصمیم گرفتم کتاب قدرت بی قدرتان را بخونم، فکر کنم موضوع و محتواش خیلی به اوضاع و احوال این روزهای ما نزدیک باشه.
  خیلی ممنون که این گزارش ها را به اشتراک می گذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *