گزارش توسعه فردی فروردین ۱۴۰۲

به سبک و سیاقی که از ابتدای سال ۱۴۰۱ شروع کرده‌ایم، گزارش توسعه فردی فروردین ماه را اینجا می‌نویسم.

اهداف اصلی سالانه عبارتند از:

اهداف اصلی زندگی

فروردین ماه به هر دلیلی نتوانستم آن طوری که دوست داشتم از شبکه‌های اجتماعی دور باشم، اما تا حد زیادی در زندگی «عمیق» شدم. تنهایی‌های عمیق، پیاده‌روی‌های بدون هدفون و بدون گوشی و ایستادن و نگریستن در شهر و انسان‌هایش.

این‌ها تجربیات بسیار عمیقی بودند.

اساسا قدم زدن بدون مزاحمت گوشی اجازه می‌دهد شهر را با چشم بازتری ببینیم.

در کتاب زنده گه گاه چیزهایی می‌نویسم و البته بیشترین تمرکزم در امسال روی به حداکثر رسانیدن ظرفیت موتورهای خلق پولی است که ساخته‌بودمشان.

سه دوره آموزشی تدوین کرده‌ام و تا آخر بهار به صورت کامل روی اینترنت آپلود می‌شوند. از فروش تمام این دوره‌ها من درصدی برای خودم اخذ می‌کنم و درصدی هم به تیم و میزبان می‌رسد و این مدل می‌تواند تا ابد «مقیاس» یابد.

این سه دوره عبارتند از:

 • استراتژی محتوا (آپلود شده روی مدرسه اینورس)
 • دوره تربیت مدیران میانی (مدیر محتوا) که روی باشگاه محتوا آپلود می‌شود (در حال حاضر محتوای آن به پایان رسیده‌است و صرفا درگیر مسائل فنی و درگاه و… هستیم.)
 • سلسله وبینارهای آموزشی مدیر ارشد محتوا که روی ایسیمنار آپلود خواهد شد و شامل ۵ بخش زیر است:
  • شرح شغلی
  • بینش
  • اجرا
  • ارتباطات
  • رهبری

امسال دیگر «دینی» به محتوا نخواهم داشت و می‌توانم آزادانه‌تر در موارد و موضوعات دیگر تحقیق و بررسی و یادگیری را ادامه دهم.

تا جایی که ممکن بود سعی کردم وبینارها و دوره‌ها و آموزش‌ها برای نسل جدید وب و دنیای هوش مصنوعی تنظیم شود و خروجی‌های دوره افراد و مدیرانی باشند که می‌توانند عمیقا تفکر کنند، زمان بگذارند و مسئله حل کنند و به نوعی بتوان کسب و کار را در لایه اجرایی به آن‌ها سپرد.

تمام کردن و کامل کردن این دوره تقریبا تمام تعطیلات زمان برد و خوشبختانه هیچ کار دیگری در تعطیلات جز تمرکز روی این دوره آموزشی نکردم و خوشحالم که آن دوره عذاب‌آور تعطیلات به خوبی و خوشی به این دوره رسید و تمام زمانم را در برگرفت.

این ادامه دادن و تمام کردن و در مسیر هدف پیش رفتن را هم تا حد زیادی مدیون رضا باقری و کارگاه «رشد فاندرهای» او هستم.

برنامه کتابخوانی

در فروردین قرار بود ۴ کتاب به اتمام برسانم که سه کتاب به اتمام رسیدند و یک کتاب همچنان در حال خوانده‌شدن است.

آن سه کتابی که به اتمام رسیده‌اند عبارتند از:

 • استبداد
 • پیروزی آگاهانه
 • روزی روزگاری سازمان

آن کتابی که به این زودی‌ها قرار نیست به اتمام برسد و خیلی مایلم سرعتش را به شدت کند کنم کتاب پویایی شناسی استرمن و همچنین مرور دوباره کتاب Homo Deus است. آن‌قدر خواندن این دو کتاب لذت بخش است که عمدا بین خواندن و صفحه زدنش وقفه ایجاد می‌کنم تا به پایان نرسند.

دوره‌های آموزشی

 • دوره پایتون مقدماتی با جادی
 • دوره آموزشی اقتصاد خرد در فرادرس (مباحث عرضه و تقاضا و کشش)

شاخص‌های سلامتی و توده بدنی

در فروردین ماه تقریبا ۲۷ روز را به طور کامل ورزش کردم. از این ۲۷ روز ۱۵ روزش «دو بار ورزش در روز» داشتند. محل ورزش هم پارک اندیشه سید خندان و ساعت آن حدود ۴:۵۰ دقیقه تا ۵:۳۰ دقیقه صبح بوده است.

تمام حرکت‌های ورزشی از مرز خستگی تا ۳۰ بار شمرده می‌شوند.

بخش خوب ماجرا حس کردن رشد عضلات و سر حال‌تر شدن بدن است و بعد از ورزش هم عمدتا دوش آب سرد همچنان در صدر روتین‌های من جای دارد.

در فروردین ماه تلاش کردم از مصرف قندها خودداری کنم و مطمئن شدم که این خودداری در بهترین حالت «کم کردن مصرف» خواهد بود و خودداری کامل فعلا مقدور نیست.

فروردین ماه فقط نتوانستم آن طوری که باید و شاید روی ریاضیات وقت بگذارم.

۵ دیدگاه

 1. سلام آقای مشیرفر.
  گزارش‌های خوبی می‌نویسید. برای من که مفیده. دارم فکر می‌کنم که ورزش منظم (و دوش آب سرد) از اون المان‌هایی هست که هنوز من ندارم. می‌دونم که ورزش برام مفیده اما هیچ‌وقت تجربه انقدر جالبی ازش نداشتم.

  امیدوارم بتونم کم‌کم داخل برنامه‌ام بگنجونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *