«نوسان می کند، اما غرق نمی شود»

Fluctuate nec mergitur

جمله لاتینی بالا در انگلیسی به صورت Tossed by the Waves, but doesn’t sink در اصل شعار و هویت «فرانسه» است: مفهوم لغوی این جمله به صورت «نوسان می کند، اما غرق نمی شود» است.

اما این واژه و این شعار چه ارتباطی با من و نوشته ها و افکارم دارد؟

من ارتباط این مطلب را در «مدیریت سیستم های آشوب ناک» (Chaotic System Management) یافته ام.

اساسا می توانم در این مدت کم تجربه مدیریتی ام تقریبا با قطعیت بنویسم که سیستم مدیریت سازمانی که من در آن فعالیت میکنم، نمی تواند در قالب تئوری های کلاسیک مدیریت جای بگیرد؛

بیشتر سیستم درون «آشوب» و «سیستم های پیچیده» جای گرفته است و حتی برای آنالیز سیستم هم نمیتوان از روش هایی نظیر SWOT استفاده کرد.

در این شرایط به شدت به خواندن «The Fifth Discipline» احساس نیاز میکنم.

Fluctuate nec mergitur

احساس میکنم برای درک درست سازمان باید هر چه سریع تر به سمت «سازمان یاد گیرنده» و «سازمان خود محور» بروم تا بتوانم مطمئن باشم که سازمان بدون حضور من هم خواهد توانست کارش را درست انجام دهد.

بیشتر کار من در این دو هفته اخیر مبتنی بر ایجاد «تغییرات کوچک» و حتی «بسیار کوچک» بوده است تا ایجاد تغییرات بزرگ و پافشاری بر ایجاد تغییرات بزرگ.

ظاهرا قرار است «اثر پروانه ای» خیلی جدی تر از اثر تغییرات بزرگ اعمال شود.

هر چند در بررسی تبعات تصمیم های مدیریتی، همواره سعی میکنم آرکتایپ ها و سیستم ها را ببینم تا سازمانم دچار «اثر کبری» نشده باشد.

مهم ترین تغییر کوچک «مستندکردن فعالیت ها» در قالب بسیار کوچک نرم افزار تسکولو بوده است.

این مطلب را همینجا نیمه کاره رها میکنم تا چند ماه بعد که «پنجمین فرمان» را در متن انگلیسی اش به طور کامل بخوانم و البته قبلش به قول نسیم طالب سازمانم را Indestructible کرده باشم.

آن زمان دوباره باز میگردم و امیدوارم باز هم بتوانم بگویم که سازمان من «نوسان می کند، اما غرق نمی شود.»

۲ دیدگاه

 1. سلام یاور عزیز
  بخاطر سرشلوغی مدتها بود به اینجا سر نزده بودم.فضای جدید مبارک.
  من یک پیشنهادی دارم به عنوان تجربه شخصی.قبل از هر چیز،اینکه بخوای کاری کنی به سیستم و سازمان آشفتت کمی حق بده و به این فکر کن که در حال حاضر از نظر و زاویه ی دید افراد سازمان و خود سازمان این مسیر درسته.
  وقتی سعی میکنیم مسیر اشتباه رو اصلاح کنیم با مقاومت و سرپیچی مواجه میشیم.سعی کن اونهارو درک کنی و مسیر درستشون رو بهینه تر و درست تر کنی:))
  راستی فعالیت سازمانت چیه؟

  1. سلام مجتبی جان. و خیلی خوشحالم از دیدنت

   کار سیستم ما «بازرگانی» است: در زمینه واردات و صادرات فعالیت می کنیم. من در واقع تغییر ایجاد نمیکنم. دارم یک سیستم جدید در جنب این سیستم قبلی راه می اندازم که با پارامترهای صحیح تری کار کنه. بعد از این که سیستم دوم خیلی بزرگ تر و قوی تر شد (دو سیستم رو ایزوله نگه داشتم) سیستم قبلی مجبور میشه بیاد روی سیستم جدید.

   من در ماه اول «مدیریت داخلی» تنها تغییری که ایجاد کردم، «تسکولو» بوده وگرنه هیچ تغییر سیستماتیکی ایجاد نکردم و نمی کنم. چون میدونم که در سیستم آشوبناک تفکر کلاسیک مدیریت جواب نخواهد داد. در این مدت سعی کردم از دید اون نفرات به کار نگاه کنم. بسیاری از کارهایی که می کنند رو درک می کنم، و معتقدم برخی از کارهایی که می کنند به دلیل ضعف مدیریتی بوده. در واقع من دارم «نظم» در بی نظمی ایجاد میکنم و نگاه بلند مدتی به داستان دارم. هیچ وقت سعی نمیکنم یک شبه تغییر ایجاد کنم و یا حداقل تصمیم هایی که می گیرم همیشه و حتما قبلا با «مدیریت» مشاوره های طولانی و بحث های جدی داشتم. سعی میکنم همیشه «اثر مار کبری» رو ببینم و نزارم تأثیر تصمیمات کوتاه مدت بر تصمیمات اصلی و بلند مدت سازمان چیره بشه.

   متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *